Laureaci 2017

Nagrodę Identitas dla najlepszej polskiej książki otrzymał Krzysztof Koehler za „Palus sarmatica” (wyd. Muzeum Historii Polski/Sic!).

W nagrodzonym dziele o sarmackości Krzysztof Koehler zachęca do poważnego przemyślenia sformatowanych przez rozmaite narracje z przeszłości i teraźniejszości stereotypów. Głęboko uzasadnia wybór republikańskości, poczucia podmiotowości, oryginalności i godności, wreszcie misyjności zamiast akceptacji polskości jako zacofania, ksenofobii i nietolerancji. Ta książka to i słownik, i wykładnia, i opowieść o ważnej dla nas cywilizacji. Rzeczywiście, wciąga czytelnika “w głąb sarmackiego mokradła” (łac. palus).

Po wygłoszeniu laudacji statuetkę Identitas projektu studia NoArt wręczył autorowi członek jury, znany krytyk literacki, pisarz i publicysta, Krzysztof Masłoń.

Czek na sumę pięćdziesięciu tysięcy złotych wręczył założyciel Fundacji Identitas, Tomasz Kaźmierowski.

Nagroda Specjalna Identitas trafiła do Macieja Pieprzycy, twórcy takich filmów, jak “Jestem mordercą” i “Chce się żyć”. Członek jury, pisarz i producent, Andrzej Horubała w laudacji powiedział:

“Gdy – jako jury – dowiedzieliśmy się o ustanowieniu wyróżnienia dla twórcy wywodzącego się ze Śląska i poproszeni zostaliśmy o werdykt, nie wahaliśmy się nawet przez moment. Ale przecież nasza nagroda nie wędruje do artysty lokalnego, regionalnego. Maciej Pieprzyca, choć często odwołuje się do swoich korzeni, jest twórcą uniwersalnym”.

Tomasz Kaźmierowski i Andrzej Horubała wręczyli pochodzącemu z Tychów twórcy statuetkę Identitas i czek na piętnaście tysięcy złotych.