Laureaci Nagrody Identitas 2023

Wyróżnienie do Nagrody Identitas 2023 otrzymał Andrzej Muszyński za Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny.

Andrzej Muszynski, wyróżnienie do Nagrody Identitas 2023

W czasach kulturowych spięć i prób przewartościowania macierzyństwa i ojcostwa szczególnie waży książka o przeżywaniu bezpłodności. Umiejscowiona w mrocznej jurajskiej dolinie powieść traktuje jednak i o doświadczaniu przez ludzi – prawie jeszcze młodych – braku nadziei, depresji, nie omija aborcji i in vitro. Ballada ani trochę nie pozwala na lekturę beztroską, jest napisana szorstko, a poetyckim językiem. Chłodny, zdystansowany opis żyjącej daleko od wielkomiejskiej Polski społeczności nie ma w sobie nic czy to z woke’istowskiego wzmożenia, czy salonowej pogardy czy też z sielskiej, pastelowej opowiastki.

Nagrodę Główną Identitas 2023 w postaci statuetki i sumy dwudziestu tysięcy złotych jury przyznało Janowi Maciejewskiemu za zbiór tekstów Milczenie katedry.

Jan Maciejewski, Nagroda Identitas 2023

Jest on raz bardziej syntetycznym, innym razem pogłębionym komentarzem do współczesnych zjawisk, także społecznych i politycznych, acz postrzeganych przede wszystkim przez duchowy i kulturowy pryzmat. Jan  podejmuje kwestie dla nas wszystkich istotne, bywa że  marginalizowane, tak w debacie publicznej, jak i w zwykłych ludzkich rozmowach. Czy odbudowana katedra Notre Dame będzie „tylko atrapą, hołdem złożonym przyzwyczajeniu i sentymentowi, zaklejeniem niepokojącej dziury w krajobrazie?”. 

Maciejewski podjął się trudnej, ryzykownej dziś nawet, syntetycznej próby ogarnięcia uważnym spojrzeniem współczesnej rzeczywistości, ale i, tak po conradowsku –  wymierzenia jej sprawiedliwości.