This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Nominacje w edycji Nagrody 2019-2020
Nominacje do Nagrody Specjalnej Identitas w edycji 2019-2020 otrzymała szóstka twórców.
Wszyscy oni byli także uczestnikami warsztatów Identitas na wyspie Uløya.
Nominacje otrzymali:
– Marcin Cielecki
– Tomasz Herbich
– Marcin Makowski
– Marcelina Szumer-Brysz
– Radek Rak
– Paweł Rzewuski.
Zgłoszone do konkursu książki tych sześciu świetnych autorów dotykają bardzo odmiennych obszarów wrażliwości i myśli.
Marcin Cielecki w tomie esejów „Miasto wewnętrzne” próbuje znaleźć własne miejsce na fizycznej i duchowej mapie rzeczywistości.
Tomasz Herbich w „Pragnieniu królestwa” konfrontuje myśl Cieszkowskiego i Bierdiajewa, badając różnice i analogie pomiędzy mesjanizmem polskim i rosyjskim.
W książce „Filozofia Piłsudskiego” Paweł Rzewuski w niekonwencjonalny sposób przygląda się postaci Marszałka, traktując jego czyny i myśli jako materiał dla rozważań filozoficznych.
Marcelina Szumer – Brysz w reportażu “Wróżąc z fusów” z wyraźną fascynacją prowadzi czytelnika po przeobrażającej się dzisiejszej Turcji odnosząc się zarówno do wielkiej polityki, jak i do spraw małych, codziennych.
W powieści “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli” Radek Rak próbuje zrewidować mitologię Galicji. “Baśń” nie jest powieścią historyczną i, choć napisana jest z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać kontrowersyjnego chłopskiego przywódcy.
Marcin Makowski to z kolei publicysta, poetycki ironista, odważny uczestnik publicznych debat w Polsce, a przede wszystkim wyważony komentator, analityk, bez którego rozmowa o społecznych bolączkach III RP byłaby dotkliwie uboższa.