Nominowani w edycji Nagrody 2019-2020

Nominacje do Nagrody Specjalnej Identitas w edycji  2019-2020 otrzymała szóstka twórców.

Wszyscy oni byli także uczestnikami warsztatów Identitas na wyspie Uløya.

Nominacje otrzymali:

– Marcin Cielecki
– Tomasz Herbich
– Marcin Makowski
– Marcelina Szumer-Brysz
– Radek Rak
– Paweł Rzewuski.

Zgłoszone do konkursu książki tych sześciu świetnych autorów dotykają bardzo odmiennych obszarów wrażliwości i myśli.
Marcin Cielecki w tomie esejów „Miasto wewnętrzne” próbuje znaleźć własne miejsce na fizycznej i duchowej mapie rzeczywistości.
Tomasz Herbich w „Pragnieniu królestwa” konfrontuje myśl Cieszkowskiego i Bierdiajewa, badając różnice i analogie pomiędzy mesjanizmem polskim i rosyjskim.
W książce „Filozofia Piłsudskiego” Paweł Rzewuski w niekonwencjonalny sposób przygląda się postaci Marszałka, traktując jego czyny i myśli jako materiał dla rozważań filozoficznych.
Marcelina Szumer – Brysz w reportażu “Wróżąc z fusów” z wyraźną fascynacją prowadzi czytelnika po przeobrażającej się dzisiejszej Turcji odnosząc się zarówno do wielkiej polityki, jak i do spraw małych, codziennych.
W powieści “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli” Radek Rak próbuje zrewidować mitologię Galicji. “Baśń” nie jest powieścią historyczną i, choć napisana jest z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać kontrowersyjnego chłopskiego przywódcy.
Marcin Makowski to z kolei publicysta, poetycki ironista, odważny uczestnik publicznych debat w Polsce, a przede wszystkim wyważony komentator, analityk, bez którego rozmowa o społecznych bolączkach III RP byłaby dotkliwie uboższa.