Nominowani w edycji Nagrody 2017

Jury Nagrody Identitas zdecydowało do tegorocznej nagrody głównej nominować pięciu autorów. Są nimi:

Elżbieta Cherezińska za powieści „Harda” i „Królowa” (Zysk i S-ka)

Wojciech Chmielewski za „Belweder gryzie w rękę” (Iskry)

Krzysztof Koehler za „Palus sarmatica” (Muzeum Historii Polski)

Agnieszka Kołakowska za zbiór felietonów „Plaga słowików” (Teologia Polityczna), oraz

Paweł Rojek za pracę „Awangardowy konserwatyzm” (Ośrodek Myśli Politycznej).

 Tomasz Kaźmierowski, założyciel Fundacji, scharakteryzował pokrótce nominowane książki.

Dylogia E.Cherezińskiej, już dziś królowej współczesnej polskiej powieści historycznej, to przede wszystkim rzecz o wybitnej córce Mieszka I, Świętosławie, która dopiero dzięki autorce znalazła właściwe jej miejsce w powszechnej świadomości. Wybitna kobieta swoich czasów przestała tym samym, podobnie jak wiele innych, być jedynie przypisem do historii ojca czy brata. Autorka proponuje też odbiegające od obowiązującej narracji spojrzenie na wyjątkowe wydarzenia z końca X wieku wokół chrystianizacji Europy Środkowej.

Postrzegany przez wielu jako uczeń Marka Nowakowskiego Wojciech Chmielewski został nominowany za napisaną czasem zaskakująco lapidarnym językiem powieść o przedmieściach wielkiego miasta. To wnikliwy portret codzienności, pracy, rutynowych czynności, nieodwołalnego wchodzenia w smugę cienia, ale także uwikłania, pożądania i frustracji.

Krzysztof Koehler zachęca w swojej książce o sarmackości do poważnego przemyślenia sformatowanych przez rozmaite narracje z przeszłości i teraźniejszości stereotypów. Głęboko uzasadnia wybór republikańskości, poczucia podmiotowości, oryginalności i godności, wreszcie misyjności zamiast akceptacji polskości jako zacofania, ksenofobii i nietolerancji.Ta książka to i słownik, i wykładnia, i opowieść o ważnej dla nas cywilizacji. Rzeczywiście, wciąga czytelnika “w głąb sarmackiego mokradła” (łac. palus).

“Plaga słowików” jest zbiorem felietonów Agnieszki Kołakowskiej o poprawności politycznej, współczesnych ideologiach, roli uniwersytetu, o liberalnych i nieliberalnych postawach we współczesnym życiu publicznym. Już stał się przyczynkiem do rozmów o efektach zastosowania liberalizmu wobec współczesnego kryzysu cywilizacyjnego. A także o jego ewolucji, według innych regresie, głębokiej zmianie znaczeń. Czy „neoliberalizm”, a może także „neokonserwatyzm”, utraciły współcześnie klarowność, ostrość znaczeniową?

Książka Pawła Rojka, przedstawiciela młodego pokolenia krakowskich publicystów politycznych, to interesująca próba zmierzenia się ze współczesnymi wyzwaniami życia intelektualnego w Polsce. Autor przygląda się polskiej tożsamości. Szuka podobieństw między pisarstwem Gombrowicza a dziełem kardynała Wyszyńskiego, konserwatyzmem Legutki i awangardą Warpechowskiego. Przekonuje,  że współczesne nawiązania do sarmackiego republikanizmu i romantycznego mesjanizmu będą przydatne w rekonstrukcji polskiej tożsamości, a może nawet w stworzeniu “alternatywy dla późnej nowoczesności”.

Kaźmierowski przypomniał, że gala wręczenia Nagród Identitas odbędzie się 8 grudnia w Sali Kameralnej katowickiej NOSPR. Obok nagrody głównej zostanie wręczona także nagroda specjalna dla twórcy z województwa śląskiego.

Patronat honorowy nad Galą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, a darczyńcą tegorocznej Nagrody Identitas jest Fundacja PZU.

Partnerami Nagrody są Fundacja PKO BP, TVP Kultura, Polskie Radio, tygodnik Do Rzeczy i Media Partner.

Przewodniczącym Jury jest Paweł Lisicki – pisarz, publicysta i redaktor naczelny tygodnika opinii „Do Rzeczy”. Pozostałymi członkami Jury są zasiadający w nim od 2014 roku Maciej Urbanowski i Andrzej Horubała.

Maciej Urbanowski to ceniony krytyk i historyk literatury polskiej, kierownik katedry krytyki współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, autor licznych publikacji w „Arcanach”, „Dekadzie Literackiej„, „Europie”, „Pamiętniku Literackim„, „Rzeczpospolitej„, „Ruchu Literackim”, „Tekstach Drugich” czy „44/Czterdzieści i Cztery”.

Andrzej Horubała znany jest głównie jako pisarz, publicysta, krytyk literacki, producent telewizyjny i współtwórca nagrody muzycznej “Fryderyk”. Ostatnio wydał “Drogę do Poznania i inne zapiski”. A.Horubała jest ponadto członkiem kapituły Nagrody Strażnik Pamięci.

Nowymi członkami Jury wybrani zostali Renata Chołuj i Krzysztof Masłoń.

Renata Chołuj zajmowała się promocją czytelnictwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pracowała także w Biurze Rzecznika Praw Dziecka. Przez ostatnie lata promowała kulturę i język polski w Holandii, ostatnio przenosząc swoją aktywność do Londynu. Wydała satyryczną książkę „Geriavity. Powieść w 49 kapsułkach” oraz powieść „Stan podgorączkowy”. W latach 2014-2017 była dyrektorem literackim Fundacji Identitas.

Krzysztof Masłoń jest jednym z najbardziej znanych współczesnych krytyków literackich w Polsce. Przez wiele lat współpracował z  „Rzeczpospolitą” i Magazynem Literackim „Książki”, a od 2012 również z tygodnikiem „Do Rzeczy”. Krzysztof Masłoń jest także pisarzem, publicystą i jurorem Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” oraz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.