Rezydencje literackie Identitas

Decyzja zarządu Fundacji Mira Linga-Cielecka i Marcin Cielecki wyjadą we wrześniu br. na rezydencję literacką do bazy za kręgiem polarnym w norweskiej Arktyce.

Urodzony w  1979 r. Marcin Cielecki, laureat Nagrody Identitas  w edycji 2019 – 2020 za książkę „Miasto wewnętrzne”, należał do szóstki uczestników pierwszych warsztatów literackich w Arktyce. Jest autorem książek prozatorskich „Dziedziniec pogan”, „Archipelag Lewiatana”, „Miasto wewnętrzne” oraz poetyckich „Ostatnie Królestwo” i „Czas przycinania winnic”.  W trakcie rezydencji literackiej będzie pracował nad przygotowywanym zbiorem esejów. 

Mira Linga-Cielecka (ur. 1977), z wykształcenia filolog polski, od lat pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Debiutowała na łamach miesięcznika „Twórczość”. Wkrótce ukaże się jej debiutancka książka poetycka zatytułowana „Żona Poety”. Kuratorka wystawy poetyckiej „Słowa dla przyjezdnych i tutejszych” (Galeria Dobro, Olsztyn 2023). Prywatnie żona Marcina Cieleckiego i matka dwóch synów. 

W trakcie rezydencji literackiej na Uloyi będzie pracowała nad wierszami oraz impresjami poetyckimi, które będą kontynuacją konceptu poświęconego poetyckiej perspektywie współdzielenia życia z artystą.

(Marcin Cielecki)

(Mira Linga-Cielecka)

(Uloya we wrześniu)

Fundacja Identitas wspiera polskich pisarzy poprzez warsztaty, stypendia, rezydencje literackie i coroczny konkurs Nagrody Identitas dla pisarzy. Szczególnie interesują nas nowe, polskie narracje literackie dotykające kwestii tożsamości we wszelkich jej wymiarach. Ze szczególną uwagą przyglądamy się wypowiedziom twórców spoza największych ośrodków, tym dotyczącym ich najbliższego środowiska, jak i szerokich zbiorowości. 

Nasze tożsamości zbiorowe rozwinęły się przede wszystkim dzięki oparciu na fundamencie kultury europejskiej, innymi słowy – kultury Zachodu, w szerokim tego słowa znaczeniu. Wyjątkowe jej cechy i wytworzona dzięki nim siła napędowa pchnęły Zachód ku cywilizacji, ale także ku ekspansji. Moc tę – na ile ona jeszcze istnieje? – Rémi Brague nazywa „rzymską”.

W ocenie tego wybitnego myśliciela społeczeństwo projektowane przez współczesnych filozofów stało się rzeczywistością, a obecność jego mocnych stron — technologia czyniąca życie wygodniejszym i dłuższym, większa sprawiedliwość w życiu społecznym — jest bezsporna; jednak podobnie ma się rzecz z jego wadami.

“Czy społeczeństwa, które kształtuje marsz postępu, są w stanie nieść życie do przodu w najbardziej podstawowym sensie? Czy chcą i czy powinny trwać?” – pyta Brague.

Zagadnienie tożsamości, zarówno indywidualnej, jak zbiorowej, znalazło się w centrum debaty. Coraz częściej przy tym podejmowane są wysiłki konstruowania nowych tożsamości, często stojące w sprzeczności z zasadniczymi elementami naszej tożsamości zbiorowej. Chcielibyśmy wspierać kompetentne i interesujące wypowiedzi o tych procesach i wyzwaniach.

Fundacja Identitas wspiera polskich pisarzy od przełomu 2013/2014 roku. 

Od 2020 roku Nagrodę Identitas otrzymują pisarze do 41. roku życia, podczas gdy we wcześniejszych latach nie ustanawiano ograniczeń wiekowych. Do laureatów 

i nominowanych do Nagrody Identitas, najbardziej zauważalnego przedsięwzięcia Fundacji, należą Marta Kwaśnicka, Jarosław Marek Rymkiewicz, Maciej Pieprzyca, Jan Polkowski, Beata Halicka, Ryszard Kaczmarek, Krzysztof Koehler, Anna Janko, Agnieszka Kołakowska, Marta Madejska, Stanisław Waltoś, Marcin Cielecki, Jan Maciejewski, Tomasz Grzywaczewski, Andrzej Muszyński, Radek Rak, Michał Przeperski czy Przemysław Dakowicz.

Patronem Nagrody Identitas jest Fundacja PKO Banku Polskiego.

Więcej na identitas.pl

Podobne wpisy