Nagroda Identitas 2023 została przyznana
Fundacja Identitas ogłosiła w 2022 r. konkurs dla polskich pisarzy, którzy nie przekroczyli 41. roku życia. Na warsztaty za kręgiem polarnym pojechała szóstka autorów nominowanych do Nagrody Identitas 2023.
Dzieła całej szóstki nominowanych są od maja br. promowane przez Fundację Identitas i jej Partnerów.
Na wyspie Uløya zespół ekspertów przeprowadził warsztaty poświęcone wpływowi na nowe polskie narracje szczególnie dziś widocznych pęknięć kulturowych i światopoglądowych. Samotna baza położona pięćset kilometrów za kręgiem polarnym zapewniła nominowanym niespotykane warunki do refleksji i pracy.
W skład jury Nagrody Identitas obecnej edycji weszli Justyna Melonowska, Krzysztof Niewiadomski, Tomasz Kaźmierowski oraz przewodniczący kapituły, Wojciech Stanisławski. Troje z nich prowadziło warsztaty na wyspie.
Nominowanymi do Nagrody Identitas twórcami nagrodzonymi udziałem w arktycznych warsztatach są:
- Jan Baron za Psińco (wyd. Convivo),
- Małgorzata Lebda za Mer de Glace (wyd. Warstwy),
- Agata Ludwikowska za Granit (wyd. SPP w Łodzi),
- Jan Maciejewski za Milczenie katedry (wyd. Teologia Polityczna),
- Andrzej Muszyński za Bez. Balladę o Joannie i Władku z jurajskiej doliny (Wydawnictwo Literackie),
- Adrian Sinkowski za Atropinę (wyd. Biblioteka Toposu).
Jury postanowiło przyznać wyróżnienie do Nagrody Identitas oraz nagrodę główną.
Wyróżnienie do Nagrody Identitas 2023 otrzymał Andrzej Muszyński za Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny.
W czasach kulturowych spięć i prób przewartościowania macierzyństwa i ojcostwa szczególnie waży książka o przeżywaniu bezpłodności. Umiejscowiona w mrocznej jurajskiej dolinie powieść traktuje jednak i o doświadczaniu przez ludzi – prawie jeszcze młodych – braku nadziei, depresji, nie omija aborcji i in vitro. Ballada ani trochę nie pozwala na lekturę beztroską, jest napisana szorstko, a poetyckim językiem. Chłodny, zdystansowany opis żyjącej daleko od wielkomiejskiej Polski społeczności nie ma w sobie nic czy to z woke’istowskiego wzmożenia, czy salonowej pogardy czy też z sielskiej, pastelowej opowiastki.
Nagrodę Główną Identitas 2023 w postaci statuetki i sumy dwudziestu tysięcy złotych jury przyznało Janowi Maciejewskiemu za zbiór tekstów Milczenie katedry.
Jest on raz bardziej syntetycznym, innym razem pogłębionym komentarzem do współczesnych zjawisk, także społecznych i politycznych, acz postrzeganych przede wszystkim przez duchowy i kulturowy pryzmat. Jan podejmuje kwestie dla nas wszystkich istotne, bywa że marginalizowane, tak w debacie publicznej, jak i w zwykłych ludzkich rozmowach. Czy odbudowana katedra Notre Dame będzie „tylko atrapą, hołdem złożonym przyzwyczajeniu i sentymentowi, zaklejeniem niepokojącej dziury w krajobrazie?”.
Maciejewski podjął się trudnej, ryzykownej dziś nawet, syntetycznej próby ogarnięcia uważnym spojrzeniem współczesnej rzeczywistości, ale i, tak po conradowsku – wymierzenia jej sprawiedliwości.
Począwszy od roku 2014 Fundacja Identitas wspiera humanistów finansowo i promocyjnie, organizuje dla nich warsztaty literackie, przyznaje Nagrodę Identitas oraz wspiera debatę o tożsamości. Od 2020 roku Nagrodę otrzymują pisarze do 41. roku życia, podczas gdy we wcześniejszych latach nie ustanawiano ograniczeń wiekowych.
Wśród dotychczasowych laureatów i nominowanych do Nagrody Identitas znaleźli się między innymi Marta Kwaśnicka, Jarosław Marek Rymkiewicz, Maciej Pieprzyca, Jan Polkowski, Ryszard Kaczmarek, Krzysztof Koehler, Bogdan Podgórski, Marcin Cielecki, Tomasz Grzywaczewski, Radek Rak, Anna Janko, Agnieszka Kołakowska, Marta Madejska, Michał Gołębiowski, Stanisław Waltoś, Paweł Rojek, Marcin Makowski, Paweł Rzewuski, Kazimierz Orłoś, Mariusz Urbanek i Przemysław Dakowicz.
Patronem Nagrody Identitas jest Fundacja PKO Banku Polskiego, a darczyńcą w tegorocznym konkursie Nagrody – Fundacja PZU.
Patronat medialny nad konkursem objęło Polskie Radio.
Partnerami medialnymi są Kronos, Do Rzeczy i Zeszyty Poetyckie.