Jury Nagrody Identitas postanowiło w 2024 roku przyznać wyróżnienie oraz nagrodę główną.
Nagrodę Identitas 2024 w postaci statuetki i sumy dwudziestu tysięcy złotych jury przyznało Ireneuszowi Staroniowi, autorowi debiutu prozatorskiego pt. Wzgórze bzów. Złożona z kilku autonomicznych części opowieść, jaką jest Wzgórze bzów, jest schulzowska z ducha – za sprawą urody języka i odwagi jego przetwarzania. Traktuje ona zarazem o pamięci, przeszłości i wygnaniu – odwołując się w pewien sposób do tęsknoty i wierności prozy Floriana Czarnyszewicza.
Ważnym aspektem nagrodzonego dzieła jest jego osadzenie w kontekście lokalnym – zarówno Kresów II Rzeczypospolitej, jak i współczesnego Dolnego Śląska. Szczególne powinowactwo łączy Wzgórze bzów z tekstami Czarnyszewicza oraz Bruno Schulza, którym Staroń poświęcił wiele ze swoich prac badawczych. Autor w śmiały i udany sposób używa wiejskiej gwary swoich bohaterów jako budulca językowego świata dzieła. Wysmakowana i elegancka proza stanowi świetne nawiązanie do klasyków polskiej literatury.
Wyróżnienie Nagrody Identitas 2024 otrzymała Paulina Subocz – Białek, autorka jedynego nominowanego w tym roku tomiku poetyckiego. Jej wiersze są przejmującym, przejrzystym i powściągliwym zapisem ludzkich doświadczeń i lęków egzystencjalnych: konfrontacji z kruchością życia, samotnością, tęsknotą. Ostatni lot Filomeli to jednak zarazem wersy przychylne rzeczywistości wokół – i malinowej, miodowej barwie księżyca.