Otrzymano ponad siedemdziesiąt zgłoszeń

Fundacja Identitas ma przyjemność poinformować, iż zakończono rejestrację zgłoszeń do tegorocznej Nagrody Identitas.

Fundacja otrzymała ponad siedemdziesiąt zgłoszeń spełniających kryteria konkursu, blisko 2/3 to dzieła literackie, a ponad 1/3 stanowią prace historyczne.

Do Nagrody Identitas w kategorii humanistyka/literatura piękna zgłoszono 45 dzieł opublikowanych między styczniem 2014 a styczniem 2015. Uderza rozległość tematyczna i formalna: od szczegółowych, drobiazgowych monografii do wielkich syntez, od prac stricte naukowych do książek popularyzatorskich czy tomików poezji i powieści.

Jury stanie przed trudnymi decyzjami, bo już teraz widać, że rywalizować będą publikacje z bardzo różnych dziedzin i gatunków. Czy postawimy na literaturę piękną czy na piśmiennictwo naukowe – sam jeszcze nie wiem – mówi członek jury, Andrzej Horubała.

Przewodniczącym Jury w obszarze „Historia” jest Andrzej Paczkowski, wybitny historyk i wykładowca akademicki. Pozostałymi członkami Jury w obszarze „Historii” są: Andrzej Chwalba, czołowy polski historyk (Uniwersytet Jagielloński), eseista,  wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, specjalista w zakresie historii Polski XIX wieku, I Wojny Światowej i historii Rosji oraz  redaktor Jarosław Krawczyk, szczególnie zasłużony dla szerokiej edukacji historycznej młodzieży od ponad dwóch dekad.

Przewodniczącym Jury w obszarze „Humanistyki i Literatury Pięknej” jest Paweł Lisicki – pisarz, publicysta i redaktor naczelny tygodnika opinii Do Rzeczy. Pozostałymi członkami Jury w tym obszarze są:  Maciej Urbanowski – ceniony krytyk i historyk literatury polskiej, kierownik katedry krytyki współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz wspomniany Andrzej Horubała – publicysta, pisarz, krytyk literacki, producent i reżyser telewizyjny, a także felietonista w tygodniku Do Rzeczy.

Fundacja Identitas istnieje od początku 2014 roku. Jej głównym przedsięwzięciem jest Nagroda Identitas. Fundacja stara się ponadto wspierać debatę o tożsamości, jak również prowadzi konkurs stypendialny dla studentów i absolwentów kierunków humanistycznych.

Nagroda Identitas przyznawana jest corocznie, między wrześniem a grudniem, najlepszej książce poprzedniego roku. Nagroda może być przyznana jedynie książce, której pierwsza publikacja nastąpiła między 1 stycznia  roku kalendarzowego poprzedzającego rok przyznania Nagrody oraz 31 stycznia roku kalendarzowego, w którym przyznawana jest Nagroda. Zgłaszane mogą być prace z szeroko pojętego obszaru polskiej humanistyki. Jury przyznaje jedną niepodzielną nagrodę w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej, jedną nagrodę w obszarze historii, a także nagrodę specjalną.

Jury Nagrody Identitas ogłosi nominacje 12 lub 13 listopada – maksymalnie po siedem nominacji w każdym z obszarów – a laureaci otrzymają nagrody na Gali Identitas 8 grudnia 2015 roku.

Budżet przeznaczony na nagrody finansowe wyniesie nie mniej niż 80 000 złotych.

Pierwsza edycja Nagrody Identitas odbyła się w 2014 roku, a jej laureatami zostali Bogdan Podgórski za książkę: Józef Retinger – prywatny polityk  Wydawnictwa Universitas oraz Jan Polkowski za Ślady krwi, Wydawnictwa M.

Nagrodę Specjalną otrzymali Wojciech i Karol Lizakowie za album – Powstanie styczniowe. Nieznane obrazy, zapomniane wiersze Wydawnictwa Antykwariat Wu-el.

Głównym Sponsorem Nagrody Identitas 2015 jest Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Legg Mason jest globalną firmą o ponad stuletniej tradycji, specjalizującą się w zarządzaniu aktywami na najważniejszych rynkach na świecie, między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Japonii czy Singapurze. Akcje Legg Mason Inc. notowane są od ponad 30 lat na nowojorskiej giełdzie (NYSE). W Polsce spółka działa od 1998 r., skupiając się na inwestycjach w tradycyjne klasy aktywów. Legg Mason jest prekursorem prywatnego oszczędzania na emeryturę w Polsce. Oferuje rozwiązania z preferencjami podatkowymi zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

 

Uwaga: Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, Fundacja Identitas oraz TVP Kultura wspierają czytelnictwo w Polsce!
Więcej na www.facebook.com/CZYTAModLAT

 

Dodatkowe informacje o Fundacji i Legg Mason odpowiednio na:

www.identitas.pl i www.leggmason.pl.