Nagrody Identitas rozdane

Informacja Prasowa Fundacji Identitas z dnia 9 grudnia 2015 r.

Fundacja Identitas ma zaszczyt ogłosić, że na Gali Nagrody Identitas w Pałacu Lubomirskich w Warszawie ogłoszono tegorocznych laureatów Nagrody.
Honorowy Patronat nad wręczeniem Nagród Identitas objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Jury Nagrody Historycznej pod przewodnictwem Profesora Andrzeja Paczkowskiego wraz z Profesorem Andrzejem Chwalbą oraz Jarosławem Krawczykiem za najlepsze dzieło 2014 roku uznało pracę „Polacy w armii Kajzera” wydaną przez Wydawnictwo Literackie.
Statuetkę Nagrody Identitas i czek na sumę 30 000 złotych otrzymał autor dzieła Ryszard Kaczmarek.
Profesor Chwalba uzasadnił przyznanie Nagrody następującymi słowami:

„Autor nagrodzonej książki jest mistrzem klarownej, rzeczowej i napisanej z literackim wdziękiem opowieści, której bohaterami są polscy wojacy Wilhelma II. Wielka Wojna wyrwała ich z rodzinnych pieleszy i małych ojczyzn oraz postawiła przed trudnym pytaniem: jak pogodzić, jeśli jest to możliwe, lojalność wobec niemieckiej Rzeszy i osobiście kajzera z solidarnością wobec narodu polskiego.”

Nagrodę specjalną jury historyczne przyznało Danielowi Mikulskiemu za „Historię Murzynowa Kościelnego czyli krótką rozprawę między Panem, Wójtem a Plebanem” (wyd. Unitex). Nagrodzony otrzymał z rąk Andrzej Paczkowskiego dyplom i czek na sumę 10 000 złotych.
Jury Nagrody Literackiej Identitas przyznawanej za prace w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej z przewodniczącym – Pawłem Lisickim, a także Andrzejem Horubałą i Maciejem Urbanowskim za najlepsze dzieło roku 2014-go uznało książkę Marty Kwaśnickiej pt. „Krew z mlekiem” wydaną przez Wydawnictwo Teologii Politycznej.
Wygłaszając laudację Andrzej Horubała powiedział:

„Oto objawił się niezwykły talent eseistyczny, talent potężny i subtelny zarazem. Onieśmielająca erudycja pozwalająca autorce swobodnie poruszać się po wielkich przestrzeniach światowej kultury, a zarazem przyciszony głos targanej wątpliwościami młodej kobiety pytającej o swoje miejsce w brutalnym świecie mężczyzn, o sens pisania, sens dzielenia się swoją wrażliwością i osobnością”.

Pisarka otrzymała zaprojektowaną przez Studio NoArt statuetkę Nagrody Identitas i czek na sumę 40 000 złotych.
Jury dokonało wyboru z następujących nominowanych dzieł:

Literatura/Humanistyka

 1. Przemysław Dakowicz: Obcowanie. Manifesty i eseje, Wydawnictwo Sic! oraz autorstwa tego samego autora: Przeklęte continuum. Notatnik smoleński, Arcana
 2. Anna Janko: Mała zagłada, Wydawnictwo Literackie
 3. Marta Kwaśnicka: Krew z mlekiem, Teologia Polityczna
 4. Jarosław Marek Rymkiewicz: Pastuszek Chełmońskiego, Wydawnictwo Sic!
 5. Mariusz Urbanek: Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, Iskry.


Historia

 1. Ryszard Kaczmarek: Polacy w armii Kajzera, Wydawnictwo Literackie
 2. Kazimierz Krajewski: Na straconych posterunkach, Wydawnictwo Literackie
 3. Daniel Mikulski: Historia Murzynowa Kościelnego czyli krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem, wyd. Unitex
 4. Grzegorz Motyka: Na białych Polaków obława, Wydawnictwo Literackie
 5. Jerzy Rohoziński: Bawełna samowary i sartowie. Muzułmańskie okrainy carskiej Rosji, Dialog
 6. Robert Spałek: Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948-1956; Zysk i Spółka.

Przedstawiciel Prezydenta RP, Minister Wojciech Kolarski przeczytał list skierowany do zebranych na Gali, w którym Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda między innymi napisał:

„Jestem przekonany, że Państwo, którzy otrzymują dzisiaj Nagrody, przyczyniają się do rozwoju polskiej refleksji humanistycznej”, a także: „Nagrody Identitas są dowodem, iż coraz powszechniejsza staje się myśl, że bez humanistów nie można wyobrazić sobie rozwoju nowoczesnego społeczeństwa, stającego przed wyzwaniami XXI stulecia.”

Prezes Fundacji Identitas, Tomasz Kaźmierowski, podkreślił wagę nagrodzonych i nominowanych dzieł dla współczesnej debaty o tożsamości. Kaźmierowski wyraził też satysfakcję z faktu, iż w kolejnym już roku Nagroda Identitas potwierdza nie tylko swoim działaniem i deklaracjami, ale nominacjami niezależnego Jury swoje powołanie do działania ponad podziałami.
Nagroda Identitas jest przyznawana corocznie najlepszej książce poprzedniego roku. Zgłaszane mogą być prace z szeroko pojętego obszaru polskiej humanistyki. Jury przyznaje jedną nagrodę główną w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej, drugą nagrodę główną w obszarze historii, a także do trzech nagród specjalnych, z których jedna może być poświęcona pracy zrealizowanej w innej formie czy na innych nośnikach niż drukowane.
Kandydatów do Nagrody mogły zgłaszać wydawnictwa, autorzy, profesorowie nauk humanistycznych oraz redaktorzy naczelni tytułów naukowych, kulturalnych, politycznych i społecznych.
Głównym partnerem Nagrody Identitas jest Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
Legg Mason jest globalną firmą o ponad stuletniej tradycji, specjalizującą się w zarządzaniu aktywami na najważniejszych rynkach na świecie, między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Japonii czy Singapurze. Akcje Legg Mason Inc. Notowane są od ponad 30 lat na nowojorskiej giełdzie (NYSE). W Polsce spółka działa od 1998 r., skupiając się na inwestycjach w tradycyjne klasy aktywów. Legg Mason jest prekursorem prywatnego oszczędzania na emeryturę w Polsce. Oferuje rozwiązania z preferencjami podatkowymi zarówno dla klientów indywidualnych, jak i businesowych.
Ponadto partnerami Nagrody Identitas są tygodnik opinii Do Rzeczy, TVP Kultura i Business Centre Club.
Pierwsza edycja Nagrody Identitas odbyła się w 2014 roku kiedy to nagrody główne otrzymali Jan Polkowski za „Ślady krwi” i Bogdan Podgórski za biografię J.Retingera.
Jak podkreślił prezes Fundacji Tomasz Kaźmierowski „Fundacja Identitas – założona w celu organizowania i udzielania wsparcia polskim autorom szeroko pojętego obszaru humanistyki – oprócz bardziej zauważalnego przedsięwzięcia, jakim jest Nagroda Identitas, zajmuje się także wspieraniem za pomocą stypendiów, grantów i nagród konkursowych młodych pisarzy i studentów działających w obszarze nauk humanistycznych.