Nominowani 2015

Fundacja Identitas ma zaszczyt ogłosić nominacje do Nagrody Literackiej i Historycznej Identitas. Jury wybierało z ponad 70 tytułów prawidłowo zgłoszonych przez wydawnictwa, pracowników naukowych, redaktorów naczelnych oraz samych autorów.
Jury Nagrody Historycznej pod przewodnictwem Profesora Andrzeja Paczkowskiego wraz z Profesorem Andrzejem Chwalbą oraz Jarosławem Krawczykiem nominuje następujące tytuły:

 1. Ryszard Kaczmarek: Polacy w armii Kajzera, Wydawnictwo Literackie
 2. Kazimierz Krajewski: Na straconych posterunkach, Wydawnictwo Literackie
 3. Daniel Mikulski: Historia Murzynowa Kościelnego czyli krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem, wyd. Unitex
 4. Grzegorz Motyka: Na białych Polaków obława, Wydawnictwo Literackie
 5. Jerzy Rohoziński: Bawełna samowary i sartowie. Muzułmańskie okrainy carskiej Rosji, Dialog
 6. Robert Spałek: Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948-1956, Zysk i Spółka

Jury Nagrody Literackiej Identitas przyznawanej za prace w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej nominuje dzieła pięciu autorów. Przedstawili je przewodniczący – Paweł Lisicki, a także Andrzej Horubała i Maciej Urbanowski.

 1. Przemysław Dakowicz: Obcowanie. Manifesty i eseje, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2014 oraz: Przemysław Dakowicz, Przeklęte continuum. Notatnik smoleński, Arcana, Kraków 2014
 2. Anna Janko: Mała zagłada, Wydawnictwo Literackie
 3. Marta Kwaśnicka: Krew z mlekiem, Teologia Polityczna
 4. Jarosław Marek Rymkiewicz: Pastuszek Chełmońskiego, Wydawnictwo Sic!
 5. Mariusz Urbanek: Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, Iskry.

Andrzej Horubała, skomentował różnorodność nominowanych dzieł: „Pięć nominacji. Bardzo różnych. Od błyskotliwego debiutu eseistycznego (Kwaśnicka) po tomik osiemdziesięcioletniego poety (Rymkiewicz).
Od książki skrzącej się od anegdot (Urbanek) po próby mierzenia się z traumą doświadczeń wojennych (Janko).
A do tego jeszcze blizna smoleńska i próba interpretacji najnowszej historii jako „przeklętego continuum” (Dakowicz). Wiele sposobów ożywiania tradycji, wiele pytań o naszą tożsamość.”

Profesor Andrzej Chwalba, członek Jury w dziedzinie historii, stwierdził: „Ocenialiśmy blisko trzydzieści, w większości zdecydowanie godnych uwagi prac. Wśród zgłoszonych dzieł dominuje tematyka historii Polski, z silną reprezentacją historii najnowszej i militarnej. Te dziedziny wydają się stawać polską specjalnością.”

Gala wręczenia nagród głównych wybranych spośród nominowanych oraz nagród specjalnych odbędzie się 8 grudnia 2015 r. w Business Centre Club, w Pałacu Lubomirskich w Warszawie. Jury wręczy cenne statuetki zaprojektowane przez Studio No Art laureatom nagród głównych, na które ponadto przeznaczona jest suma 80 000 złotych.
Nagroda Identitas jest przyznawana corocznie, jesienią, najlepszej książce poprzedniego roku. Zgłaszane mogą być prace z szeroko pojętego obszaru polskiej humanistyki. Jury przyznaje jedną nagrodę główną w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej, drugą nagrodę główną w obszarze historii, a także do trzech nagród specjalnych, z których jedna może być poświęcona pracy zrealizowanej w innej formie, czy na innych nośnikach niż drukowane.
Kandydatów do Nagrody mogły zgłaszać wydawnictwa, autorzy, profesorowie nauk humanistycznych oraz redaktorzy naczelni tytułów naukowych, kulturalnych, politycznych i społecznych. Głównym Partnerem Nagrody Identitas jest Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Legg Mason jest globalną firmą o ponad stuletniej tradycji, specjalizującą się w zarządzaniu aktywami na najważniejszych rynkach na świecie, między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Japonii czy Singapurze. Akcje Legg Mason Inc. notowane są od ponad 30 lat na nowojorskiej giełdzie (NYSE).
W Polsce spółka działa od 1998 r., skupiając się na inwestycjach w tradycyjne klasy aktywów. Legg Mason jest prekursorem prywatnego oszczędzania na emeryturę w Polsce. Oferuje rozwiązania z preferencjami podatkowymi zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

Patronami Nagrody Identitas są tygodnik opinii Do Rzeczy, TVP Kultura i Business Centre Club.

Pierwsza edycja Nagrody Identitas odbyła się w 2014 roku kiedy to nagrody główne otrzymali Jan Polkowski za „Ślady krwi” i Bogdan Podgórski za biografię J.Retingera.
Fundacja Identitas została założona w celu organizowania i udzielania wsparcia polskim autorom szeroko pojętego obszaru humanistyki, przede wszystkim literatury, a także historii i innych, pokrewnych dziedzin sztuki i nauki kluczowych dla pełniejszego rozwoju polskiej kultury. Oprócz bardziej zauważalnego przedsięwzięcia, jakim jest Nagroda Identitas ważnym zadaniem statutowym Fundacji jest wspieranie za pomocą stypendiów, grantów i nagród konkursowych młodych pisarzy, naukowców i studentów działających w obszarze literatury i nauk humanistycznych.